Github pages + Forestry

Landing Page, to strona, która powinna być ładna, ale bez przesady, ponieważ przede wszystkich jest to strona informacyjna. Potrzebowałam takiej strony dla zbioru postów, inicjatywy, którą nazwałam Sojusznicy w IT. Gotową stronę można zobaczyć na sojusznicywIT.pl
Już wcześniej pisałam o tym jak postawić stronę za darmo na GitHubie i jak skonfigurować domenę. Tym razem kupiłam domenę z az.pl za 12 złotych i to jedyna inwestycja. Nie chciałam również inwestować dużo czasu w stworzenie takiej stronki.
 
Jak zwykle zaczęłam od znalezienia Jekyll Template. Lubię Jekylla, bo go znam, ale templatów nie przybywa. Tym razem jednak znalazłam coś nowego co mnie zainteresowało.
Taki template:
 


Zakładanie repo, podpinanie domeny, wszystko standardowo. Ustawienia i potem wypełnianie treści. I tu zamarłam. Ten template jest naprawdę skomplikowany. 
Ale! jest odnośnik do Forestry.io
 


Czym jest Forestry? To CMS czyli system zarządzania treścią dla stron i blogów opartych o statyczne generatory stron. Ja miałam już założone repo z templatem więc wystarczyło go wskazać. 
Forestry trochę pomieli repozytorium w wpuszcza nas do CMSa. Dostajemy główną stronę i stronę dla błędów. Ja dodałam swoją główną stronę i dodatkową dla Przywilejów.
Wszystkie screeny są z gotowego repozytorium.


Strony, posty i zasoby
Ja nie mam tutaj postów, ale można równie dobrze je wprowadzać z CMSa.
Natomiast mam Pages czyli strony, mamy dostęp do konfiguracji, zarządzanie obrazkami czyli Media.
Mamy też Front matter czyli templaty, z których korzystamy przy składaniu stron lub postów.
Wszystko zapisywane jest pod spodem w zwykłych plikach MD z bardzo dużą ilością konfiguracji.


Edycja strony w MD jest dość uciążliwe przez bardzo dużą ilość konfiguracji. Dlatego tutaj fajnie korzystać z Forestry. Template uzupełniamy w edytorze jak poniżej. Możemy wybierać media z naszej galeri zasobów. Dodatkowe opcje jak 'rysunek po prawej lub lewej' zmieniają wygląd strony.
Całą stronę komponujemy z elementów- templatów. 

Wszystko wygląda jak składanie z klocków całej strony. I tak powinno. Przecież chodzi nam o treść.
W settingsach mamy opcje podpięcia do repozytorium i podobne normalne spodziewane rzeczy. Ale mamy też ciekawostkę, a mianowicie serwer Jekylla (lub innego providera stron statycznych z którego korzystamy).
Oznacza to że możemy oglądać wynik naszych akcji bez zapisywania danych w repozytorium i czekaniu na zmianę. Mamy lokalny server Jekylla do daszej dyspozycji. To naprawdę super opcja.

Forestry wspiera Hugo, Jekyll, Gatsby i inne. Możemy znaleźć swój template lub skorzystać z gotowych. Możemy mieć również wiele stron z różnych repozytoriów.Trzeba dodać że nic nas to nie kosztuje. 
Mnie stworzenie strony z wszystkimi konfiguracjami i kupnem domeny zajęło 3 godziny. Pewnie w narzędziu do tworzenia landing pagów będzie szybciej, ale będzie też drożej. Warto spróbować forestry.
Jedynym problemem może być brak możliwości zmiany wyglądu w CMS. Trzeba wejść w pliki CSS i samemu się tym zająć :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty