MVC wstęp od strony Wzorców Projektowych part 1


Szukając informacji o MVC zaczęłam od wzorców projektowych ponieważ ten kierunek wydał się w jakiś sposób najbardziej logiczny .
Wzorce projektowe.
Wzorce projektowe wywodzą się od podobnego pomysłu w architekturze, mającego ułatwiać konstruowanie mieszkań i pomieszczeń biurowych. Pomysł jednak się nie przyjął.
Pomysł podłapał Kent Beck twórca programowanie ekstremalnego i manifestu zwinnego oprogramowania i od niego się zaczęło.
Wzorce projektowe to uniwersalne sprawdzone rozwiązania często pojawiających się powtarzalnych problemów. Nie są to gotowe implementacje a raczej opisy.
Zamiast skupiać się na funkcjonowaniu poszczególnych elementów, wzorce projektowe stanowią abstrakcyjny opis zależności pomiędzy klasami, co w efekcie doprowadza do pewnej standaryzacji kodu i czyni go bardziej zrozumiałym, efektywniejszym i mniej zawodnym.
Wzorce projektowe mogą przyspieszyć proces rozwoju oprogramowania przez dostarczenie wypróbowanych rozwiązań dla problemów.
A jak to się mówi wszystko zostało już napisane wystarczy znaleźć odpowiedni kawałek kodu – w tym przypadku przepis na napisanie tego kawałka kodu.
Wzorce projektowe to bardzo małe elementy i jako przykłady można wymienić „Fabrykę abstrakcyjną”, Prototyp, Singelton, Adapter, Mediator czy Obserwator.

Mówiąc o MVC zawsze posługujemy się pojęciem wzorca projektowego, jednak jest to trochę bardziej skomplikowane. Po zapytaniu niezawodnej Wikipedii (której autor również dołożył się do dzieła pana Back’a) znajdujemy termin:

Komentarze

  1. Wzorzec mvc czyli moduł, widok i kontroler to wręcz absolutne podstawy w przypadku programowania w językach obiektowych. Jeśli chcemy tworzyć dobrze oprogramowanie użytkowe jak https://craftware.pl to lepiej nauczmy się tych rzeczy, gdyż języki obiektowe rozwijają się bardzo dynamicznie. Jeśli chcemy być nadal w tej branży to musimy cały czas się doszkalać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty