IoT Hub i rejestracja urządzeń

IoT Hub to serwis zapewniający dwukierunkową komunikację pomiędzy IoT aplikacją i milionami urządzeń, którymi zarządza. A swoimi słowami? IoT Hub to ten element naszej układanki który przyjmie i wypchnie całą komunikację z urządzeniami. A w dodatku będzie wiedział trochę o tych urządzeniach i jeszcze postara się o bezpieczeństwo połączenia.

Zarządzanie urządzeniami

Overview of device management with IoT Hub
Przy zarządzaniu urządzeniami powinniśmy brać pod uwagę takie elementy

 • Skalowanie i automatyzacja. Urządzeń może być bardzo dużo, tym bardziej musimy automatyzować jak najwięcej zadań, w końcu chodzi o to, aby rozwiązanie IoT zajmowało się wszystkim odciążając ludzi od pracy

 • Otwartość i kompatybilność. Wiele typów urządzeń, protokołów komunikacji.

 • Świadomość świata. Musimy pamiętać, że na końcu mamy urządzenia rozsiane po całym świecie, gdzie może nie być prądu, Internetu, czy urządzenie może być akurat serwisowane.Device lifecycle

Zawsze lubię diagramy życia. Tym razem jest to diagram życia urządzenia (w całej dokumentacji jest używane Device, dlatego ja mówię głównie urządzenie, chodzi o kawałek hardwaru).

 • Planowanie
  Musimy tutaj pomyśleć o tym jak będziemy identyfikować urządzenia, jak wyszukiwać. Być może przyda się jakieś grupowanie, geolokalizacja o większej i mniejszej dokładności (np. region świata odpowiadający data center aż do dokładnego adresu).
  Używamy tutaj DEVICE TWIN nie mylić z Digital Twin 
 • Konfiguracja
  Tutaj mamy nie tylko komunikację do urządzenia związaną z ustawianiem jakichś przez nas wybranych wartości (np. kolor diodki na naszym DevKit), ale również aktualizacje oprogramowania

 • Monitorowanie,
  czyli główny element - ciche proste życie urządzenia. Na podstawie tych danych podejmujemy decyzje i wykonujemy akcje. Uczymy modele, przewidujemy naprawy i robimy wiele innych rzeczy.

 • Emerytura. Zmierzch życia urządzenia. Wycofanie z użycia i archiwizacja danych. Plan na dziś - rejestracja urządzenia

Dzisiejszy plan to podłączenie urządzenia, które nazwa się "iot-device-devkit" i wysyła dane do IoT Huba.
Ten przypadek właściwie już opisałam przy pierwszym włączeniu DevKita. Planowanie to dodanie urządzenia do IoT Huba z wybraną przeze mnie nazwą. Mówimy tutaj o cyfrowym odpowiedniku urządzenia a nie samej fizycznej płytce. W rezultacie stworzenia cyfrowego odpowiednika urządzenia w IoT Hub otrzymuję connection string, który zapisałam poprzez poniższą stronkę na fizycznym urządzeniu, tworząc połączenie device - internet.
Wymagało to jednak kilku kroków i przy tysiącach urządzeń nie było by zbyt miłe do 'klepania', dlatego w kolejnym artykule spojrzymy na automatyzację tego połączenia, link do tamtego artykułu.

To co się wydarzyło to 

 • stworzenie wirtualnego identyfikatora dla konkretnego urządzenia
 • wygenerowanie unikalnego connection string
 • zapisanie tego connection string na urządzeniu i w ten sposób
 • sparowanie wirtualnego identyfikatora z fizycznym urządzeniem,
  czyli ustanowienie kanału komunikacji.


Urządzenie zarejestrowane w IoT Hub. Z tego widoku można też dodawać kolejne urządzenia.
Tak dodane urządzenie zaczyna wysyłać telemetrię do IoT Huba. Możliwe jest również zarządzanie urządzeniem, wysyłanie do niego informacji i w ogóle wszystko co wymyślimy ;)
Komentarze

Popularne posty