IoT DevKit. Czyli urządzenie w łapki :)

Przyszedł kurier. W jeden dzien. Super można zacząć się bawić.
Zamówiłam tutaj, być może da się taniej, ale chciałam szybko i właśnie tak było. Wybrałam tą płytkę zamiast Azure Sphere z jednej strony ze wsględu na cenę, z drugiej na ilość sensorów znajdujących się na Developer Kit


Właściwie zaczęłam wcześniej. Stworzenie IoT huba na Azure to nic trudnego i niezwykłego. Z VS Code podpięłam się do niego i utworzyłam urządzenie testowe.

Ale teraz mam przed sobą płytkę. MXCHIP i co z nią zrobić?
No dobra włączam


I urządzenie nie znajduje wifi. No samo z siebie nie znajdzie, ale jak coś zrobić, żeby mu powiedzieć co i jak?
Nie ma to jak czytać dokumentacje nie po kolei.
Punkt 4 -> naciśnij przycisk B i trzymaj. Naciśnij i puść Reset. Puść B
Weszliśmy w AP Mode czyli urządzonko wystawia swoja siec wifi, do której musimy się podpiąć informacje mamy na wyświetlaczu (ciekawe jak robi się to bez wyświetlacza). Podłączamy się do wskazanego WIFI i wchodzimy na stronkę pod wskazanym adresem


Teraz przedstawiamy nasza siec MXChipowi - nazwa i hasło, po chwili dostajemy info ze urządzenie się połączyło, zwraca swój status i adres IP jaki został mu nadany.

Ok mamy internet i co dalej? W tutorialu mówią co innego a u mnie pokazuje się wifi connecting a potem wifi connected i adres IP.
A potem info button B sensors - no to jazda naciskamy. Kolejne naciśnięcia B przewijają kolejne odczyty z urządzenia. Parę sensorów tutaj jest :)
Przycisk A wyświetla filozoficzny tekst Cognito ergo sum :D

No ale jak się dostać do Azure IOT Huba?


Wróćmy do punktów 1-3 instrukcji Getting Started.
Ściągnij paczkę i wrzuć na urządzenie.
Ok.Otwieram findera/explorera i wrzucam plik, który jest .bin czyli już gotowym programem.
Diodka Programming zaczyna migać jak szalona a ekran nic nie wyświetla.Parę chwil później pojawia się nowy napis. A w finderze widzimy dokładnie to co wcześniej - plik został zaprogramowany to chipsetu, nie jest dostępny jako plik w systemie plików. Teraz przyciski A i B nie zwracają żadnych informacji na ekran.


I co teraz?
Okazuje się, że nie można skakać po punkach w instrukcji :D

Najpierw flash potem konfiguracja AP Mode.
Trzymamy B klikamy reset, puszczamy B, podłączamy się do wifi urządzenia i … teraz mamy inną stronę powitalną.

Teraz jest trudniej :D potrzeba nam adresu IoT Huba, na szczęście w VS Code to dwa klicki i urządzenie dodane. Wklejamy connection string i działa

 

DevKit od razu podłącza się do IoT Huba i wysyła, pokazując licznik wysłanych wiadomości

I migając niebieską diodą w trakcie wysyłania.


Możemy w VS Code podpiąć się i zobaczyć, że faktycznie się wysyła a IoT Hub odbiera. Możemy to też zobaczyć w IoT Hub Explorerze jeśli akurat jesteśmy na windowsie.


Komentarze

Popularne posty