IoT DevKit czyli urządzenie od MXCHIP

Kupiłam IoT DevKit, bo to gotowe rozwiązanie, a ja bardziej chciałam się nauczyć i zbudować pełne rozwiązanie w oparciu o Azure. Ale dobrze byłoby wiedzieć z czym mamy do czynienia i jak oprogramować płytkę.
Ponieważ urządzenie ma wbudowany wyświetlacz wydaje się idealnym urządzeniem testowym. Będzie trzeba napisać jakiś mock aby mogło spełniać funkcje testowe., np. wysyłać alarm lub błąd na naciśnięcie przycisku.

Microsoft nie produkuje urządzeń sam a w kooperacji z MXChip na bazie chipu AZ3166. Całość oparta jest o platformę Arduino. Czemu Arduino? bo to rozbudowana społeczność i bardzo popularna platforma, zamiast więc budować coś od zera warto przyłączyć się do istniejącej społeczności. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ jako developerzy też mamy większe zasoby przykładów i gotowych rozwiązań. Tutaj parę szczegółów. A tutaj bardzo fajny artykuł pokazujący wszystkie sensory, mamy tutaj też rozpisane jak dostać się do wszystkich sensorów.

Zgodnie z kolejną instrukcją instalujemy środowisko do programowania chipsetu.
Arduino IDE, potem Azure IoT Tools, które pociągają za sobą Azure Iot  Device Workbench czyli faktyczne środowisko do pracy z IoT DevKitem.Instalacja trudna nie jest, ale warto sprawdzić każdy krok po 5 razy. Ja wpisywałam uparcie konfiguracje z Linuxa i nie chciało nic działać (akurat linuxa nie używam w ogóle).
Skoro mamy już środowisko developerskie pora coś napisać i wgrać na płytkę.
Nie ma obaw, że coś popsujemy. Zawsze jak popsujemy możemy wrócić do podstawowego firmwaru. Stąd możemy pobrać podstawowa wersje firmwaru.

Arduino kod

  • proceduralne podejście do kodowania
  • wszystko ma swoje miejsce, czyli kod jest uruchamiany od góry do dołu
  • dwie główne funkcje, jedna do inicjalizacji programu, druga to pętla programu
  • język to C++


nowy projekt w Arduino IDE

Ponownie ten link dostarcza nam wszystkich informacji o API jakim możemy się posługiwać


Teraz wystarczy wsiąknąć w kod. Przeglądając katalog projektów możemy wyciągnąć wspólne elementy. Projekty przykładowe są różne, niestety nie ma jednego który obejmował by wszystko, choć to zapewne bardziej problem klocków, z których musimy wybudować nasz własny projekt.

Komentarze

Popularne posty