IoT Hub bardzo wstępnie

Ostatnio pisałam o Event Hub z premedytacją. Miał to być wstęp do IoT Huba.

O ile IoT Hub obecnie posiada wiele więcej funkcjonalności niż sam Event Hub, to historycznie rozwiązania IoT opierały się całkiem sprawnie tylko na Event Hubach. A skoro coś działa to po co to zmieniać? Dlatego wewnętrznie część funkcjonalności IoT Huba nadal opiera się na Event Hubie, co widać w procesie tworzenia oraz dalej w funkcjonowaniu huba.

Stwórzmy nowy IoT Hub

Wiele rzeczy najłatwiej jest wytłumaczyć w tym przypadku w trakcie procesu tworzenia huba.

Basics

Podajemy jak zawsze subksypcję oraz resoursce groupę.
Dalej mamy region. Zawsze najlepiej wybrać region najbliższy naszym urządzeniom oczywiście dla prędkości połączenia urządzenia - IotHub. Jeśli nasze urządzenia rozproszone są po świecie najlepiej by było postawić wiele hubów tak aby umożliwić najszybszą komunikację.
Fajne jest to, że Pricing Tier jest tak dynamiczny, że możemy sobie stworzyć wiele 'mniejszych' hubów nie obawiając się o bankructwo, ale o tym za chwile.
Iot Hub Name podobnie jak w AppService oznacza unikatowy publiczny adres naszego huba. Tak więc nasz name musi być unikatowy w skali świata.


Size nad scale

Pricing tier.
Mamy tutaj do wyboru Standard, Basic i Free. Free oczywiście jest ograniczone w ilości wiadomości na dzień, może być też tylko jeden Free hub na subskrypcji, jednak ma on wszystkie funkcjonalności. Jedyny problem z Free Tier jest taki, że jeśli chcemy sobie popróbować to musimy się liczyć z powtarzaniem całej konfiguracji na nowej instancji. Free Tier nie może być zmieniona. Natomiast Basic tier ma swoje ograniczenia w funkcjonalności, warto się z nimi zapoznać https://docs.microsoft.com/en-us/azure/iot-hub/iot-hub-scaling
Number of IoT Hub units.
Różnica eurosów pomiędzy S1 a S2 oraz S2 a S3 to dokładnie 10 x. Ale jeśli nie potrzebujemy aż tak dużego skoku, jeśli chodzi o ilość przetwarzanych wiadomości możemy zwielokrotnić ilość instancji = units IoT Huba. Powiedzmy, że potrzebujemy Milion wiadomości dziennie wtedy przy 400k/day S1 wystarczą nam 3 unity S1 zamiast S2 - czyli jedna trzecia ceny.
Nie znamy dokładnej architektury IoT Huba, ale tutaj można spekulować że unit to instancja Event Huba.


Jeśli spojrzymy na sam dół mamy jeszcze jedno ustawienie.

Device-to-cloud partitions
W dodatkowej informacji mamy podpowiedź, że te partycje służą do równoczesnego czytania wiadomości. To już bezpośrednia referencja do Event Hubów i do tego co opisywałam ostatnio.
Czyli każde urządzenie będzie przypisane do jednej partycji IoT Huba a wiadomości wysyłane z tego urządzenia będą miały zapewnioną kolejność. Wystarczy nam również 2-4 partycje w zależności od ilości readerów, ale o tym opowiemy sobie później.Tyle z ciekawych rzeczy, reszta jest standardowa :)


Komentarze

Popularne posty