Talenty Gallupa w moim życiuZdanie testu Gallupa daje nam nasz DNA talentów :) To reprezentacja graficzna bardziej szczegółowej rozpiski tego typu.


Za podstawową cenę możemy odkryć pierwsze 5 talentów, które są najmocniejsze w naszym zestawie. Jednak moim zdaniem liczy się cała pierwsza 10, ponieważ jest ona komplementarnym wytłumaczeniem tego co najważniejsze. Istotna jest też kolejność kolejnych talentów, być może nie wszystkich, ale warto spojrzeć na końcówkę np. 7-8 ostatnich talentów.

Najsłabsze talenty

Moimi najsłabszymi talentami są zdolności z zakresu Wpływów – Influencing, Dowodzenie - Command, Komunikatywność - Communication, Rywalizacja - Competition.
To talenty które mnie kojarzą się z pracą zespołową i dowodzeniem zespołem.
Druga część mojego 'dołu' to Myślenie Strategiczne - Strategic Thinking, a dokładnie talenty Odkrywczość - Ideation, Wizjoner - Futuristic, Kontekst - Context. Te talenty które mnie kojarzą się z zakładaniem własnej firmy.
Oczywiście jedne talenty można zastąpić innymi, ale warto wiedzieć, że akurat tego zestawu zdolności mi brakuje więc jeśli będę chciałam ich użyć będzie to zdecydowanie niezdarne i nieefektywne.

Ja jeszcze nie umiem zastępować moich słabych stron innymi talentami, dlatego leadership i prowadzenie własnej firmy to nie są moje obecne kierunki rozwoju 🙂


Executing, Influencing

Moja 10 talentów to głównie Wykonywanie - Executing: Rozwaga - Deliberative, Naprawianie -Restorative, Odpowiedzialność - Responsibility, Osiąganie – Achiever. Do tego zestawu ja bym od razu dodała Wiarę w Siebie - Sefl-Assurance z Wpływania - Influencing.
O ile uważam, że nie mam pewności siebie ogólnie w życiu i zawsze uważam, że powinnam być lepsza, o tyle w zestawieniu z innymi talentami wykonywania pewność siebie daje mi pewność, że moje decyzje i tor działania są właściwe.
Co może pójść źle w tym zestawie? oczywiście perfekcjonizm i niemożliwość podjęcia decyzji wynikająca z nieoszlifowanej rozwagi.

Strategic Thinking

Na szczęście moje wykonywanie jest wspierane przez pierwsze pozycje z myślenia strategicznego Zbieranie - Input oraz Uczenie się - Learner. Dzięki tym talentom mam wystarczająco danych, aby połączyć wykonywanie w całość.
Co może pójść źle z moimi talentami strategicznego myślenia? Można utonąć w ilości informacji. Zbieractwo + uczenie się dla mnie samej stwarzają niebezpieczeństwo wybuchu głowy od ilości informacji. Czasami mam też tendencje do uczenia się wszystkiego co możliwe.

Na szczęście moje talenty wykonawcze poskramiają moje zbieractwo i uczenie się, sprawiają, że zbieram tylko wiedzę przydatną do wykonania zadania. Rozwaga i odpowiedzialność 🙂

Połączenie 1: blog, prezentacje, mentoring, warsztaty

W opisie zbieracza jest sugestia, aby dzielić się tym co zebrane. Skoro moje zbieractwo łączy się z uczeniem idealnym dzieleniem się tą wiedzą jest blog, prezentacje i warsztaty. Zawsze lubiłam pisać bloga, teraz mam do tego jeszcze podstawę z talentu. Idealne rozwiązanie. Nie da się też zbyt daleko utknąć w tych talentach, jeśli dzielę się wiedzą - bo przecież jest tak dużo rzeczy, o których chcę powiedzieć, że najpierw trzeba je oddać, aby przyjąć kolejne.

Połączenie 2: Programista, problem solver

Moje zbieractwo i uczenie łączy się z wszystkimi moimi wykonawczymi talentami w jeszcze jeden sposób. Problem solver. Programista, analityczne spojrzenie na świat, rozwiązywanie problemów, naprawianie tego co zepsute, w dodatku oparte na latach doświadczeń i zbierania czasem bezwartościowej z pozoru wiedzy. Wszystko to w mojej głowie czyni mnie bardzo dobrym programistą, jednostką do zadań specjalnych, DevOpsem.

Relationship Building

Zostały jeszcze trzy talenty z mojej 10 z grupy budowania relacji. To Empatia - Empathy, Rozwijanie innych - Developer oraz Bliskość - Relator. I są to dla mnie bardzo surowe talenty. Przysparzają mi wiele problemów i nie potrafię ich wykorzystać właściwie. To jest pole do rozwoju.
Empatie mam na drugim miejscu, czyli jest to bardzo mocny talent.  Co to znaczy dla mnie? Doskonale wyczuwam wszystkie negatywne emocje płynące w moim kierunku. Jeśli ktoś się na mnie wkurzy, źle coś o mnie pomyśli, nie chce ze mną rozmawiać - ja zbieram te wszystkie emocje i biorę je do siebie. I niestety zostają one ze mną, znacznie dłużej niż powinny i znacznie dłużej niż odczuwa je osoba, którą odbieram. Powoduje to wiele konfliktów i napięć w zespole, w którym pracuję.

W dodatku lubię rozwijać innych i często irytuję się pracując z ludźmi, którzy nie chcą się rozwijać, bo nie zaspokajam swojej potrzeby rozwijania innych i przez to rozwijania siebie.
Nawet jeśli ktoś chce się rozwijać moje zbieractwo i uczenie nie ułatwia zadania moim czeladnikom, choć prowadzi ich do bardzo ładnych wyników, to nie jest to zazwyczaj najprostsza droga.

Co dało mi poznanie moich talentów?

Uważność.
Więcej rzeczy potrafię nazwać i wiem nad czym powinnam pracować. Nadal nie zawsze wiem, jak powinnam pracować nad pozytywnym rozwojem. Czasami zauważam niedostatki i widzę żarówkę z napisem "zatrzymaj się i pomyśl".

Czy warto wydać 50$? dla mnie tak, ale dla innych być może nie. Dla mnie to kolejne narzędzie, to zbieracz z kolejnym wykresem :)

Komentarze

Popularne posty