IoT solution accelerators: Remote Monitoring

Jeśli w ogóle nie wiemy, gdzie zacząć Microsoft dostarcza nam
przykładowe rozwiązania, czyli IoT Solution Accelerators. To gotowe działające rozwiązania, na bazie których możemy zbudować coś swojego, albo zabrać tylko jeden microserwis. Kod jest napisany całkiem fajnie więc warto zobaczyć też te rozwiązania, aby się coś z nich nauczyć.
Tutaj dokumentacja. Można coś więcej doczytać.

Jak zacząć

Accelerators mają zupełnie osobną domenę Azure IoT Solutions
To nasze miejsce startowe, w którym znajdziemy opis każdego rozwiązania a po przejściu dalej zachęcający niebieski przycisk "Try it out"

Po zadeklarowaniu chęci wypróbowania dostajemy informację, że całe rozwiązanie zostanie utworzone na naszej subskrypcji, do której oczywiście musimy się zalogować i musimy mieć odpowiednie uprawnienia (dodawana jest aplikacja do AAD więc wymagany jest dość wysoki poziom uprawnień).
Zbierane są podstawowe informacje, czyli nazwa, subskrypcja, region. Dodatkowo możemy wybrać, czy lubimy C# czy Jave i w tym języku zostaną utworzone microserwisy.

Deployment naprawdę trwa około 25 minut i ma okno postępu, którego nie chce się śledzić.

Po zakończeniu procesu zostaniemy o tym poinformowani stroną podsumowującą oraz mailem (za którego jestem szczerze wdzięczna, bo po 4 minutach już zapomniałam że to robiłam).

Możemy spojrzeć na wszystkie działające solucje, ale teraz już się stąd zmywamy do portalu.

Dalej już w portalu i gotowym rozwiązaniu

Stworzyło nam się naprawdę dużo zasobów. W dodatku w bardzo koszto-żernym układzie. Niektóre serwisy są w 3 jednostkach, App Service Plany są w S1 gdy spokojnie wystarcza Shared i B1. Radzę pozmieniać sobie ustawienia zanim jeszcze zaczniemy się bawić z rozwiązaniem. Jeśli mamy do dyspozycji zwyczajowe 150$ to skończy się ono niezwykle szybko (dosłownie 3-4 dni).
Znajdujemy sobie stronkę, która wydaje się być punktem wejścia, dostajemy pytanie o potwierdzenia uprawnień do aplikacji a dalej już działające rozwiązanie.

To niezbyt skomplikowane rozwiązanie. Zbiera dane, obsługuje updaty, umożliwia dodanie zasad powstawania alarmów. Mamy oczywiście widok dashboardu z alarmami mapkami i wykresami, który wygląda bardzo cool, choć to proste opcje.

Device Explorer

Jedna z ważniejszych opcji to zarządzanie urządzeniami. Mamy tutaj do czynienia z pojedynczymi urządzeniami dodawanymi ręcznie (link do IoT Hub i rejestracja urządzeń)
Dodajemy więc nowe urządzenie i dostajemy dla niego connection string.

Idziemy najlepiej do VSCode, które mamy skonfigurowane do pracy z urządzeniem i przechodzimy serie poleceń tak aby na końcu wkleić connection string.


 Konfiguracja chwilę trwa, potem jeszcze dłuższą chwilę musimy poczekać aż urządzenie zostanie rozpoznane w systemie, a potem możemy już zbierać z niego dane.
Nadal z widoku Device Explorera możemy też poanalizować sobie dane w Time Series
Komentarze

Popularne posty