Treści warte śledzenia. Time to learn.

Dziwne czasy mamy. Siedzimy sobie w domach i mamy czas na naukę. Na nadganianie zaległości i odkrywanie nowych treści. Chciałabym zebrać trochę materiałów, ludzi, blogów, podcastów czy kanałów Youtube, które warto śledzić.

Zacznijmy od konferencji

Większość konferencji przeniosła się teraz do świata online. Nie jest to niestety takie samo doświadczenie. Zapominając już o networkingu i zwykłym spotkaniu z ludźmi, największą różnicą jaką da się zauważyć na pierwszy rzut oka jest energia prezentacji.
Spójrzmy choćby na ten przykład:
Ta sama prezentacja a tak różne jej wykonania, mimo że to ten sam prelegent, ta sama treść.

Dlatego moim zdaniem warto wrócić do treści sprzed zamknięcia.
I tutaj przoduje Proidea z różnymi konferencjami na swoim ogólnym kanale
Dalej mamy już poszczególne konferencje
oraz zagraniczne

Coś pomiędzy konferencjami a spotkaniami czyli dotNetConf PL 

Oczywiście konferencji jest znacznie więcej, wymieniłam te które sama śledzę. Jeśli chodzi o zagraniczne gdy połączymy NDC, GOTO i jeszcze kilka 'miękkich' to mamy praktycznie wszystkie prelekcje powtarzające się na innych konferencjach.

Community nadal działa

Inna opcja to grupy społeczności danej technologii, na których zazwyczaj znajdziemy prezentacje równie dobre co na konferencjach, albo czasem lepsze. Ponownie tutaj nastąpiło przesunięcie do spotkań online.

Problem ze spotkaniami online jest taki jak z kupnem najtańszej oferty w czarny piątek - niby fajnie ale zawsze się coś .. popsuje.
Zawsze są jakieś problemy z internetem, zawsze coś zarywa, albo nie ten ekran. Owszem wiele usterek da się wychwycić w trakcie tworzenia spotkania, ale nie wszystkie. Owszem rozwiną się rynek komunikatorów i narzędzi webinarowych. Ale to i tak nie jest ta jakość co spotkanie na żywo. Ba to nie jest ta sama jakość co nagranie bez internetu. Ale nadal dążymy do zachowania pozorów społeczności. Nie ma pojęcia w która stronę pójdzie to dalej. Ale ja mam dość spotkań online. Zwłaszcza przy pracy z domu (nie rozmawiajmy o pracy zdalnej bo to inna dyskusja), gdzie i tak dużo czasu spędzamy na problemach z internetem. 

Ale nie o tym miałam pisać prawda? No nie do końca. Niektórzy ludzie zdecydowali się poświęcić czas online komunikacji na tworzenie swoich materiałów, darmowych lub w postaci kursów.

Kursy warte uwagi

Wszystko od DevMentors 

Darmowe materiały

Ja poszłam inną drogą i nagrałam trochę darmowych materiałów na moim YouToube 
Podobnie świetne materiały znajdziecie na kanale Adama Marczaka 

Ale skąd wiedzieć kogo śledzić?

Myślę że dobrym początkiem jest zbiór polskich Microsoft MVP
To zbiór ludzi którzy robią coś dla społeczności - występują, szkolą, piszą blogi, nagrywają audio lub video, prowadzą grupy społecznościowe. Nakręcają ludzi wokół siebie do podobnych działań.          

Blogi

Jeśli wolicie poczytać to pierwszym miejscem powinien być Dotnetomaniak. Działający od lat agregator blogów. A dalej polecam poszukać tematu w nagraniach Proidei i dalej do konkretnego prelegenta. Niestety blogów jest tak dużo, że nie starczy miejsca na wypisanie ich wszystkich. 

Podcasty

Jest jeszcze jedna kategoria o której chciałam napisać, a mianowicie podcasty. 
Zaczęło się od DevTalk, ale obecnie mamy bardzo dużo dobrych ciągle nadających podcastów. Z moich ulubionych wymienię
Nawet jeśli nie masz czasu słuchać, warto spojrzeć o czym są dyskusje i z kim. 


Ilość materiałów może być przytłaczająca. Czasem wystarczy zapytać Googla i pójść drogą polskiego nagrania aby znaleźć dużo dobrego rodzimego materiału.
Albo zacząć tworzyć coś samemu. Najlepiej uczymy się tego czego próbujemy nauczyć innych.Komentarze

Popularne posty