Prelegent Schrödinger, czyli CFP

Każdy ma jakąś historię do opowiedzenia

Lubimy słuchać historii, tych prawdziwych, tych przeżytych, tych z pola walki.
Dlatego prelekcje oparte na takich historiach cieszą się największym zainteresowaniem.
Słuchacze takich prelekcji wybaczają wszystkie błędy nowego prelegenta byle by usłyszeć fascynującą opowieść.
Photo by Kane Reinholdtsen on Unsplash

Dlatego ja tak bardzo zachęcam każdego, aby spróbował, aby opowiedział.
Oczywiście mówienie publiczne to nie jest prosta sprawa. Zaraz po śmierci to najczęstsza fobia.

Ale nawet jak już się zdecydujemy, że warto wystąpić to potem stajemy przed pytaniami jak to zrobić.
Nie chcę tutaj opowiadać o tym jak przygotować prezentację. Tylko o tym jak ją wypchnąć w świat, czyli co zrobić, żeby wasza prezentacja znalazła się na jakiejś konferencji.

Najprościej, ale rzadko

Może się zdarzyć, że ktoś zna naszą historię i jest organizatorem konferencji albo meetupu i wyciągnie nas na scenę. Wtedy już tylko pozostaje przygotowanie się i występ.
Jednak w większości przypadków musimy złożyć CFP lub C4P czyli Call For Papers tudzież Call For Proposal.

Czym jest CFP

CFP można porównać nie tylko do propozycji tematu, ale również do reklamy naszego tematu i nas samych. Wbrew pozorom to bardzo trudna rzecz do napisania, bo nawet jeśli mamy pełen tematy w głowie lub nawet na kartce, to musimy go streścić tak, aby zachęcić ludzi do przejścia właśnie na tą prelekcję w kilku zdaniach. I oczywiście aby przekonać, że naprawdę warto.
CFP składa się z kilku elementów:

 • Tytuł
  chwytliwy zachęcający, ale często nieoczywisty, to nasze hasło reklamowe
 • Abstrakt
  Dłuższy opis naszej prelekcji, główne idee jakie będą omawiane, rozwinięcie krótkiego hasła reklamowego które tylko przyciągnęło uwagę w przekonujący opis. Na napisanie abstraktu schodzi około dwóch godzin, może nawet więcej. Daj sobie czas.
 • Zdjęcie
  warto mieć przygotowane jakieś zdjęcie, na którym i dobrze wyglądamy i przypominamy siebie, tak aby słuchacze rozpoznali nas na sali, ale i na korytarzu
 • BioNa końcu przychodzi najtrudniejsze zadanie: napisać swoje Bio czyli opisać samych siebie. Chyba nikt nie lubi tego zadania moje pierwsze Bio zajęło mi więcej czasu niż cała prezentacja.
  To bardziej Elevator Pitch i ma duże znaczenie, ponieważ dużo słuchaczy wybiera sesje właśnie na podstawie prelegentów.
To taki podstawowy zestaw rzeczy, które będziemy musieli przygotować zgłaszając naszą prezentację na konferencję. Czasami zdarza się, że organizatorzy chcą sobie ułatwić wybór i usłyszeć trochę więcej o nas. Nie jest to później publiczna informacja to dodatkowe informacje mające ułatwić decyzję czy nasza projekcja nadaje się na dana konferencję.

Dodatkowe elementy w CFP

Z takich dodatkowych elementów które organizatorzy proszą to np. wyjaśnienia, dlaczego ta prezentacja nadaje się na tą konferencję. Może się wiązać z tym, że z abstraktu nie wynika czy jest to np. Technologia zgadzająca się z przewodnią technologią konferencji, lub brak powiązania z konkretnym językiem programowania. Organizatorzy starają się trafić do wybranej przez siebie grupy docelowej, więc dokonują też wyborów najlepszych dla tej grupy.
Drugim takim elementem, który może być mile widziany, to nagrania poprzednich wystąpień. Tutajmożemy zakładać, że prelegenci z większym doświadczeniem mają większą szansę. Czasem to 'utrzymywanie poziomu konferencji'. Czasem inne względy. Nie nam oceniać.

Mentoring

Niektóre konferencję mają programy służące rozwojowi nowych prelegentów. To nie tylko przyjmowanie CFP od ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie. To także wszelka możliwa pomoc. Takimi konferencjami będą te z seri Segfault czy też te organizowane przez Gruba.IT pod szyldem Pick np PickJS czy PickCloud.
Jeśli masz jakiś pomysł na prelekcje albo chcesz zacząć, zachęcam również do kontaktu ze mną. Zrobię co w mojej mocy, aby pomóc w każdym aspekcie od stworzenia abstraktu aż do gratulacji I feedbacku po.

Kiedy złożyć CFP

Cały okres składanie propozycji prezentacji trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Statystycznie jednak najwięcej zgłoszeń przychodzi w ostatnim tygodniu lub ostatnim dniu. To prochę kwestia naszej prokrastynacji, trochę planowania. Jeśli jest mało zgłoszeń lub są innego typu niż się spodziewano czasem okres składania propozycji zostaje przedłuzony. Moim zdaniem nie warto czekać do ostatniej chwili. Ale zależy to od preferencji. Ja skladam propozycje gotowych już prezentacji, wielu prelegentów składa kilka konceptów a później przygotowuje tylko tą prezentację, która została przyjęta na konferencję.

Co się dzieje z CFP po zamknięciu okresu przyjmowania zgłoszeń?

I tutaj właśnie jest się trochę prelegentem Schrödinger, czyli wiadomo czy nasze zgłoszenie zostało przyjęte dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach.
Czas ten się wacha w zależności od ilości zgłoszeń i ilości osób je oceniających.
Kazda konferencja ma radę programową, czyli osoby odpowiedzialne za wybór tematów które zostaną zaprezentowane. Rada programowa to często eksperci w swoich dziedzinach, często również doświadczeni prelegenci. Rada się spotyka i debatuje które CFP przyjąć na konferencję. Możemy być pewni, że wybierają najlepiej dla słuchaczy.

Bo o to na samym końcu chodzi, aby uczestnicy konferencji dobrze się bawili i zdobyli najwięcej wiedzy, ile można w przeciągu krótkiego czasu kilku prezentacji.

Wybrano moje CFP. Co teraz?

Teraz pozotaje przygotowanie tematu oraz samej prezentacji w najlepszy sposób jaki potrafimy.
Nie musimy przejmować się hotelem czy dojazdem, to zapewnią nam organizatorzy konferencji (uwaga mowa tutaj o płatnych konferencjach, inaczej może być w przypadku darmowych lub typowo społecznościowych wydarzeniach, tutaj warto zapytać).
Nie musimy się też przejmować wejściówką na płatne konferencje, wiedza i networking które zabieżemy z konferencji są naszą zapłatą. (tutaj też uwaga, tak jest w polskich konferencjach, jednak na świecie bywa różnie).

Podsumowanie

Cały proces nie jest wcale taki szybki jakby się mogło wydawać. A przecież to dopiero początek, bo dalej jest przygotowanie prezentacji oraz samo wystąpienie 😊
Ale warto spróbować.


Komentarze

Popularne posty