Noc z technologią

W piątek około 17.30 w siedzibie Microsoft w Warszawie rozpoczęła się Noc z technologią. Jak sama nazwa wskazuje impreza trwała do białego rana. Było to wydarzenie skierowane do przedstawicieli offlinowych grup społecznościowych, głównie jednak studenckich.
Atrakcji było dużo: stoisko chipa z opowieściami jak jest testowany sprzęt, stoisko noki, stoisko z ultrabookami, pokoje pełne kinektów. Ale głównie chodziło przecież wykłady i przekazywanie wiedzy.


Po organizacyjnym wstępie, Dariusz Piotrowski zaczął opowiadać o swojej karierze w IT ("Moja kariera w IT"), o początkach studenckiej pracy, o pierwszej rozmowie na którą nie chciał pójść ale w końcu dostał dzięki niej pracę w Cisco i jak wszystko zaczęło się kręcić i doprowadziło go do obecnej pozycji w Microsofcie. Upominał wszystkich że należy zachować równowagę w życiu a to często wiąże się z trudnymi decyzjami. Mówił również na co warto zwrócić uwagę starając się o pracę, co zwraca jego uwagę gdy rozważa kandydatury 10 osób o podobnych kwalifikacjach, wszystkich świetnie pasujących na docelowe stanowisko. Ta prezentacja przydała by się każdemu, ponieważ całe wydarzenie kierowane było głównie do studentów i zapewne ucieszyli się że dobrymi decyzjami i ciężką pracą można osiągnąć naprawdę dużo, jednak najważniejsze jak dla mnie przesłanie to bycie odważnym. Często dużo zależy od jednej odważnej decyzji. I tego nie powinniśmy zapominać nie ważne ile lat doświadczenia mamy za sobą.
Dariusz mówił że miał to szczęście pracować zawsze w firmach które podążały za megatrendami. Nie zawsze jest to możliwe i nie każdy chce podążać za trendami, niektórzy wolą po prostu solidnie wykonywać swoją pracę. Jednak sama uważam że musimy zdobyć się choć na tyle odwagi aby nie uciekać przed megatrendami i ewentualnymi zmianami. Odwagi!
A jaki jest obecny megatrend? Popatrzmy po sali, spójrzmy na tematy prezentacji i warsztatów.
Mobility.

Kolejną prezentację prowadził Bartek Zass "Windows 8 okiem programisty Windows Phone". To była pierwsza prezentacja z Windows 8 prowadzona przez przedstawiciela Microsoft w polsce. Jestem przekonana że teraz będzie ich więcej. To dobrze trzeba się już przygotować na ten ciekawy system i możliwości przyszłości. To było krótkie nakreślenie nowych funkcji, jednak nie będę ich opisywać raczej zaproszę do obejrzenia jednej z wielu prezentacji z Channel 9.

Studenci obecnie mają tyle możliwości poznawania, wykazania się, choćby Imagine Cup. Dostępność narzędzi, wiedzy, grupy społecznościowe. Świat w zasięgu ręki. Jakby na potwierdzenie tego kolejną prezentację prowadziła Valerie Andersson "Redmond na wyciągnięcie ręki". Valerie jest specjalistką od rekrutacji i pokazała co oferuje Microsoft studentom. Po prezentacji odbywały się rozmowy z Valerie, kolejka była naprawdę długa, mam nadzieję że rozmowy były owocne :).

Po szybkiej pizzy rozpoczęły się warsztaty, ja udałam się na opowieści o Metro UI Michała Orzełka- praktyczne porady co robić a czego unikać aby aplikacja była ładna, a to bardzo ważne aby aplikacja Windows Phone była ładna :) Fajne i praktyczne, jednak przez obsuwy w programie i małą dezorientacje trochę się spóźniłam a potem przespałam kolejną prezentację Tomka Kopacza "Architekt, Programista, Klient". Niestety również przez obsuwy nie dotarłam na warsztaty z Windows Phone. Trudno, następnym razem ;)

Czas biegł tak szybko że przyszedł czas na występ gościa. Blady Kris okazał wszystkim obecnym pełen respekt że spędzamy noc na takim spotkaniu a potem dał pokaz swoich umiejętności oraz pozytywnego zakręcenia. Geecy są jednak dziwnie introwertyczni :> Po koncercie duża część sali udała się na krótkie warsztaty z Krisem.

Czy ktoś nie widział intra do wiedźmina 2? Kojarzycie scenę gry rozpadają się maszty, widok z góry na statek, tam było 17 milionów poligonów... Sesja Platige Image to duże poruszenie na sali i efekt wow. Chyba wszyscy byli zachwyceni opowieściami o tym jak powstają takie małe proste filmiki jak to intro. Chyba po tej prezentacji wszyscy którzy mają odpowiedni talent przygotowywali swoje cv a reszta przeklinała się że nie może :] Mała próbka opowieści o tym jak powstawał film dostępna jest na stronie Platige Image. A z informacji które zasilą moją dziwną składnice wiedzy na zawsze = jedna klatka renderowała się około 2 godzin, mając do dyspozycji farmę 100 16procesorowych kompów.

Około 2 z grubo ponad dwu godzinnym opóźnieniem Patryk Górski i Łukasz Foks poprowadzili sesję Kultura ekranu. Mobility to śliczne hasło ale co to oznacza? a na przykład to że ważna jest zawartość (content) i owa informacja lub inna zawartość prezentowana jest nie tylko na komputerze, nie tylko na smartfonie ale dalej mamy tablety inne urządzenia przenośne a także telewizory, wszystko to co posiada ekran. Niezależnie od ekranu jednak to zawartość gra pierwsze skrzypce - stąd Metro.
Osobiście metro bardzo odpowiada mi na fonie, jednak ciężko mi do niego przywyknąć w nowym visual studio. Ale unifikacja UI, przyzwyczajenie do tych samych funkcji niezależnie od ekranu ma duże zalety dla zwykłego zjadacza chleba.

Muszę przyznać że mój mózg nie notował już wszystkich informacji, pomimo dostarczanej energii z kanapek (świetnych kanapek)
Kolejnym punktem programu była Demopalooza. 18 zespołów prezentowało swoje programy. Część programów była przygotowywana na inne konkursy. Większość była naprawdę odkrywcza i świetna. Konkurs wygrali Kierowcy, zarówno wśród widowni jak i prowadzących jurorów. Genialnie prosty pomysł - użyjmy windows phona jako sterownika do gier - to jak trzymanie kierownicy, ale nie trzeba mieć kierownicy ani żadnych dodatkowych elementów, tylko ściągnąć program i jazda (prezentacja była na jakichś wyścigach). Również dobry pomysł prezentowali koledzy ze śląskiej grupy studenckiej - aplikacja wykorzystująca kinecta przy rehabilitacji pacjentów, posiadała również część dla lekarzy którzy zarządzają ćwiczeniami i postępami rehabilitacji. Świetny pomysł a dużym potencjale. Fajnych pomysłów było wiele więcej :) ale ja dziś i tak się rozpisałam.

Rozdawanie nagród skończyło się grubo po 5.
Super było mieć okazje uczestnictwa w takim wydarzeniu, ja po prostu lubię wszelkie konferencje i możliwości jakie stawiają. Czekam na następne. Wybaczcie wszelkie błędy ziewanie przesłania mi widok.

Komentarze

Popularne posty